Bezpieczne testy antygenowe na Covid-19

Czy testy antygenowe są bezpieczne i wiarygodne? Jak działają i dlaczego wybierane są przez pacjentów coraz częściej? Dowiedz się z naszego informatora.

Wysoka wiarygodność

Aby test antygenowy uznawano za wiargydony a jego wynik za wiążący, musi wykazywać czułość powyżej 80%, swoistość powyżej 97%.

Krótki czas oczekiwania

W przeciwieństwie do testów genowych PCR, testy antygenowe dają wynik do 30 minut. Zamiast kilku dni oczekiwania wynik poznajesz od razu.

Proste użytkowanie

Do wykonania testu nie jest potrzebne specjalistyczne laboratorium z zaawansowanym sprzętem – można wykonać test w każdym gabinecie lekarskim.

testy antygenowe vocid-19

Poznaj testy antygenowe

Najpopulraniejsze pytania i nasze odpowiedzi

Testy antygenowe - wysoka wiarygodność

Wykonanie testu na COVID-19 w razie podejrzenia kontaktu z osobą zarażoną lub po zauważeniu niepokojących objawów może zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby wśród Twoich bliskich, znajomych czy współpracowników. Samodzielna izolacja i unikanie kontaktów przez minimum dwa tygodnie da szansę na dojście do zdrowia, ale także na uniknięcie kolejnych zarażeń w Twoim otoczeniu. Aby mieć pewność, że występujące objawy to COVID-19 należy wykonać test: genowy (PCR) lub antygenowy, gwarantujący wynik nawet po 30 minutach od badania.

Czy wyniki testów antygenowych są miarodajne i wiążące?

Od listopada 2020, ze względu na potrzebę skrócenia czasu oczekiwania na wyniki testów, ale też opracowania testów antygenowych o wysokiej czułości i swoistości, w Polsce dopuszczalne jest stosowanie testów antygenowych jako właściwych testów na COVID-19 – ich wynik traktowany jest na równi z testami genowymi. 

Czym są testy antygenowe na koronawirusa?

Testy antygenowe na koronawirusa są testami jakościowymi, pozwalającymi na wykrycie antygenu SARS-CoV-2 w pobranych od pacjenta wymazach z nosa lub nosogardzieli. Początkowo testy antygenowe były dopuszczane jedynie jako wstępna diagnoza koronawirusa, badanie przesiewowe mające skierować na testy genowe tych, którzy z dużym prawdopodobieństwem zachorowali na COVID, przechodzą chorobę bezobjawowo lub mają objawy pomimo negatywnego wyniku testu.

Kto może wykonać dla mnie test?

Jedną z podstawowych zalet testów antygenowych jest ich znacznie większa dostępność i łatwość wykonania, ale ze względu na konieczność zachowania odpowiedniej jakości diagnostycznej testy antygenowe nie mogą być wykonywane samodzielnie przez pacjenta. Dostępne m.in. w sprzedaży internetowej testy antygenowe są przeznaczone wyłącznie do użytku profesjonalnego przez osoby wykwalifikowane w zawodach medycznych – mogą być zakupione do prywatnych gabinetów i przychodni lekarskich, tak by znacząco zwiększyć dostępność ludności do szybkich testów i odciążyć publiczną opiekę zdrowotną oraz pojawiające się tam kolejki do testów genowych. 

Testy antygenowe a testy PCR: które wyniki są bardziej wiarygodne?

Gdy planowano wdrożenie testów antygenowych jako właściwych testów na koronawirusa, wiele osób poddawało taką decyzję w wątpliwość. To zrozumiałe, biorąc pod uwagę że wcześniej testy takie były traktowane wyłącznie jako testy przesiewowe. W praktyce jednak, przy wysokiej czułości i swoistości testu antygenowego możliwe jest traktowanie jego wyniku jako wiarygodnego – test wykonywany na wymazie z nosa lub nosogardzieli wykrywa specyficzne dla wirusa SARS-CoV-2 białka, które powstają w organizmie w trakcie replikacji wirusa. Testy PCR (tzw. testy genowe) wykrywają w badanej próbce sam materiał genetyczny wirusa (jedną lub dwie sekwencje, w zależności od rodzaju testu PCR).

Czym dokładnie różnią się testy antygenowe od PCR?

Ze względu na dokładność badania testów genetycznych w przystosowanym do tego laboratorium, testy PCR są znacznie bardziej wiarygodne i dokładne niż testy antygenowe. Te ostatnie zostały zaprojektowane jednak tak, by ryzyko uzyskania wyniku fałszywie dodatniego lub fałszywie ujemnego było jak najniższe. WHO dopuszcza stosowanie testów antygenowych do potwierdzania przypadków COVID-19, o ile testy te wykazują czułość powyżej 80%, swoistość powyżej 97% oraz są stosowane tylko w sytuacjach ograniczonej dostępności testów genetycznych i potrzebie skrócenia czasu oczekiwania na ich wyniki. Dla pewności, szczególnie w przypadkach bezobjawowych, wyniki testów antygenowych warto weryfikować testem PCR. 

test-tube-5065426_1280

Zalety testów antygenowych

Wprowadzenie testów antygenowych na koronawirusa jako metody wykrywania nowych przypadków choroby miało w założeniu znacząco skrócić czas oczekiwania na wyniki testu, a jest to możliwe dzięki znacznie krótszemu czasowi oczekiwania na wynik testów antygenowych. W przeciwieństwie do tradycyjnych testów genetycznych PCR, wynik testu antygenowego otrzymujemy w 15-30 minut, a nie powyżej 24 godzin. O chorobie i potrzebie izolacji od bliskich, znajomych, współpracowników czy zupełnie obcych osób dowiemy się więc znacznie wcześniej i ograniczymy rozprzestrzenianie się wirusa. Testy antygenowe są przy tym tańsze (nawet 1/3 ceny testu genetycznego wykonanego w punkcie pobrań), przy odpowiedniej czułości gwarantują wiarygodne wyniki i mogą być przeprowadzane także w gabinetach lekarskich czy przychodniach, bez potrzeby korzystania z usług odpowiednio przygotowanego laboratorium. Z perspektywy wygody pacjenta i chęci szybkiego diagnozowania przypadków COVID-19, testy antygenowe to bezpieczny sposób na wykrywanie zachorowań na koronawirusa.