Ochrona przed covid-19

Maseczki ochronne i rękawiczki

Dystans

Zachowanie dystansu minimum 1.5 m od innych osób to najlepszy sposób, by chronić się przed przekazaniem zakażenia koronawirusem.

Dezynfekcja dłoni

Częsta dezynfekcja oraz dbałość o higienę dłoni - noszenie rękawiczek, dokładne mycie rąk, to sposób na usuwanie drobnoustrojów, które zbierają się na naszych dłoniach.

Maseczki

Maseczka to najskuteczniejszy sposób na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa drogą kropelkową: podczas kaszlu czy kichania, ale i zwykłej rozmowy czy śmiechu,

maska i rękawiczki ochronne

Kontrowersje wokół skuteczności działania i słuszności stosowania jednorazowych maseczek ochronnych w ramach zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa pojawiają się od początku pandemii. Jak wygląda to w praktyce? Dlaczego maseczki są tak ważne w ochronie przed COVID-19 i nikt nie powinien rezygnować z ich noszenia w przestrzeni publicznej?

Jak chronią nas maseczki?

Kogo chronią maseczki

Podczas gdy jedni rozumieją poziom ochrony oferowany przez maseczki i dostrzegają, że ich skuteczność wiąże się z jednoczesnym przestrzeganiem dystansu społecznego oraz stosowaniem podstawowych zasad higieny, inni uważają że noszenie maseczek jest całkowicie zbędne, nieskuteczne i niewłaściwe. Słuszność noszenia maseczek jednorazowych w przestrzeni publicznej i w kontaktach z osobami spoza Twojego domu jest potwierdzana kolejnymi badaniami, a kontrowersje wokół samych maseczek najczęściej wynikają z niezrozumienia sensu ich noszenia. Ochronna maseczka jednorazowa nie ma chronić Ciebie przed wirusami docierającymi z zewnątrz (choć częściowo pełni rolę bariery ochronnej), ale przede wszystkim chronić osoby wokół Ciebie przed zarazkami, które możesz rozsiewać drogą kropelkową. Nawet osoby bez objawów mogą być chore na COVID-19 i zarażać bez świadomości choroby – wirus przenosi się drogą kropelkową, a więc podczas kaszlu, kichania, ale też rozmowy, odchrząkiwania czy oddychania

JAK DZIAŁA OCHRONA PRZED WIRUSAMI?​

Aby lepiej wyobrazić sobie działanie maseczek jednorazowych można wykorzystać przykład butelki ze spryskiwaczem (np. po płynie do okien). Jeśli staniesz naprzeciw drugiej osoby, każdy z butelką w ręce, i zaczniecie na siebie pryskać sobie w twarz, każdy zostanie zmoczony. Jeśli jedna z osób zasłoni swój spryskiwacz maseczką, druga osoba zostanie zmoczona znacznie mniej, choć ta pierwsza w dalszym ciągu przyjmie na siebie znaczną część kropelek z butelki drugiej osoby. Jeśli obydwie osoby zakryją maseczkami butelki ze spryskiwaczem, skala zmoczenia spadnie znacząco po obu stronach. Jeśli dodatkowo odsunięcie się od siebie na odległość przynajmniej 2 metrów, każdy wyjdzie ze starcia ze spryskiwaczami sucho. Pomyśl, że spryskiwacz to Twoje usta podczas gdy rozmawiasz, kichasz czy kaszlesz. Działanie maseczek jednorazowych to naprawdę nic skomplikowanego – to prosta metoda tworzenia dodatkowej bariery, która w parze z innymi środkami zapobiegawczymi daje naprawdę dobry poziom ochrony przed wirusem

Maseczki wielorazowe

Jeden ze sporów w kontekście noszenia maseczek w ramach ochrony przed koronawirusem skupia się na różnicach pomiędzy maseczkami jednorazowymi a tymi wielokrotnego użytku. W praktyce wiele zależy od jakości wykonania, dopasowania maseczki oraz sposobu jej noszenia. Maseczki wielorazowe mogą być regularnie prane i odświeżane, ale aby zapewniały odpowiednią ochronę należy prać je po każdym użyciu – ewentualne cząsteczki wirusa, które osiądą na maseczce możemy przenosić później na siebie zakładając ją ponownie i ponownie bez regularnego odkażania. Z drugiej strony regularne pranie osłabia strukturę samego materiału, który z czasem gwarantuje coraz niższy poziom ochrony i pozwala na przedostawanie się większych ilości cząsteczek wirusa przez materiał.

maseczki jednorazowe

Maseczka jednorazowa jest z założenia jednorazowa i zapewnia odpowiednią ochronę na pewien czas użytkowania – z rozwiązań takich korzysta się m.in. w szpitalach, przychodniach czy salonach kosmetycznych, nie tylko w okresie pandemii. Aby jednak spełniała swoje zadanie powinna być dobrze dopasowana – nie może być za luźna, bo nieszczelności będą powodem przepuszczania przez maseczkę większej ilości zarazków. Maseczki jednorazowe nie obniżają poziomu pobieranego tlenu i noszone właściwie nie powinny utrudniać oddychania – przykładem są tu choćby sportowcy, którzy ze względu na pandemię decydują się na trenowanie w maseczkach i nie odczuwają większych problemów z zachowaniem odpowiedniej wydolności. 

Dlaczego maseczki są tak ważne w ochronie przed covid-19

Noszenie maseczki, utrzymywanie dystansu społecznego oraz w miarę możliwości ograniczenie wychodzenia do przestrzeni publicznej do koniecznego minimum to element odpowiedzialności społecznej – zakładając maseczkę jednorazową chronisz siebie, ale też osoby w swoim otoczeniu i pomagasz ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, który na całym świecie zabił już ponad milion osób. Noszenie maseczek to prosty element, który możesz wdrożyć po swojej stronie by uniknąć zarażania innych osób, nawet jeśli nie jesteś chory lub nie masz objawów COVID-19. Chroń siebie i bliskich. Pozostań w domu. Pamiętaj, że choć maseczka nie jest stuprocentowym zabezpieczeniem przed kontaktem z wirusem, robi znacznie więcej dla ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa niż jej brak. 

maseczki jednorazowe ochrona przed koronawirusem

Noszenie jednorazowych rękawic ochronnych w sklepach, pojazdach komunikacji miejskiej czy różnych obiektach użyteczności publicznej jest zalecane jako jedna z metod wspólnego zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Biorąc pod uwagę wiele kontrowersji i oporów pojawiających się od przeciwników noszenia maseczek czy obowiązkowej dezynfekcji dłoni w wielu miejscach publicznych, niektórzy użytkownicy zastanawiają się czy rękawice lateksowe mogą wnieść jakiekolwiek zmiany i zwiększyć poziom bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej. W jaki sposób ochrona dłoni może zabezpieczyć Cię przed koronawirusem? 

Rękawice lateksowe - ochrona przed Covid-19

co dają nam rękawiczki

Na noszenie rękawic jednorazowych podczas pracy decydują się już nie tylko lekarze, pielęgniarki czy kosmetyczki, ale także kasjerzy w sklepach czy urzędnicy obsługujący na co dzień wielu petentów. Wykorzystywane przez nich rękawice mają być przede wszystkim ochroną dla samego użytkownika czy pracownika – unikając bezpośredniego kontaktu dłoni z przedmiotami i powierzchniami dotykanymi przez inne osoby minimalizują swoje ryzyko kontaktu z koronawirusem, oczywiście przy założeniu że zachowane zostaną pozostałe środki ochrony osobistej.

kiedy warto mieć rękawiczki na dłoniach

Nosząc rękawiczki lateksowe (czy inne rękawiczki jednorazowe) podczas wizyty w sklepie czy jazdy komunikacją miejską w dalszym ciągu należy pamiętać, by unikać kontaktu dłoni z twarzą, dezynfekować dłonie po zdjęciu rękawic, a także nie korzystać ze smartfona czy słuchawek w tych samych rękawiczkach, którymi przed chwilą obejmowaliśmy poręcz w autobusie. Rękawiczki stanowią dodatkową barierę ochronną pomiędzy Twoją skórą a powierzchniami mogącymi stanowić siedlisko wirusów i bakterii – zabezpieczają przed kontaktem z bakteriami, ale i przed przenoszeniem ich na inne powierzchnie i potencjalnym roznoszeniem wirusa dalej.

Co ma ochrona dłoni do koronawirusa?

Prawdą jest, że podstawowym nośnikiem cząsteczek koronawirusa odpowiedzialnego za chorobę COVID-19 jest droga kropelkowa, ale dłonie, które mają regularnie kontakt z naszą twarzą mogą posłużyć za nośnik wirusa podobnie jak wiele powierzchni w naszym otoczeniu. Wystarczy, że osoba przebywająca w autobusie komunikacji miejskiej kichnie – cząsteczki wirusa mogą osiąść na powierzchni poręczy, której następnie złapiesz się Ty. Przez taki kontakt z wirusem trudniej zarazić się niż przez bezpośredni kontakt z chorym, ale nie jest to niemożliwe, szczególnie że na często dotykanych powierzchniach w przestrzeni publicznej powstają mieszanki różnych wirusów, bakterii i zarazków – rękawice lateksowe pomogą Ci chronić samego siebie przed kontaktem z różnego rodzaju zanieczyszczeniami i przenoszeniem ich na kolejne powierzchnie.

o czym warto pamiętać nosząc rękawiczki?

Jeśli rękawiczki jednorazowe mają stanowić metodę ochrony przed kontaktem z koronawirusem ważne jest przestrzeganie także innych zasad higieny oraz obowiązkowe korzystanie z rękawic jednorazowo, w obrębie jednej przestrzeni (np. sklepu, autobusu, urzędu). Koronawirusem nie zarażamy się przez skórę, a przez bezpośredni kontakt cząsteczek wirusa z błonami śluzowymi ust czy nosa – jeśli nosisz rękawice, ale dotkniesz nimi twarzy, ryzyko zarażenia się jest takie same, jak w przypadku nie noszenia rękawic. Często popełnianym błędem jest np. korzystanie z telefonu komórkowego czy innych przedmiotów bez zdejmowania rękawiczek, których używamy podczas zakupów w sklepie – rękawice później zdejmiesz, ale wcześniej zdążysz przenieść obecne na nich bakterie na swój telefon, który następnie dotkniesz dłońmi lub przyłożysz do twarzy podczas dzwonienia. W takim układzie rękawice nie pomogą Ci w żaden sposób. 

Jak wystrzegać się zakażenia?

Najskuteczniejszą ochroną przed koronawirusem jest zachowanie dystansu społecznego oraz wysokiego poziomu higieny. Myj ręce, dezynfekuj przedmioty mające częsty kontakt z bakteriami (np. telefon komórkowy, klawiaturę komputera, klamki w mieszkaniu), korzystaj z maseczki (chroniącej przed rozsiewaniem wirusa i różnego rodzaju bakterii drogą kropelkową przez Ciebie), a jeśli korzystasz z rękawiczek, traktuj je jako przedmiot jednorazowego użytku zabezpieczający przed bezpośrednim kontaktem z bakteriami w określonej przestrzeni. Po opuszczeniu sklepu pozbądź się rękawic, a dla własnej pewności zdezynfekuj dodatkowo dłonie przed ponownym sięgnięciem po telefon, klamkę samochodu czy poprawieniem okularów na twarzy.